O nás

Začalo to všechno v roce 1922, kdy se do Šumic začaly dostávat zprávy o nové hře, která vznikla v Anglii. V dochovaných záznamech jsou zmiňovány jména Ludvík Jahoda a Jan Juřeník jako hlavní propagátoři kopané. V té době nikdo neznal přesná pravidla a hlavně nikdo neměl to hlavní – míč. Na prázdniny 1922 oba jmenovaní získali na zapůjčení míč z gymnázia v UB a odehrálo se první fotbalové utkání.
Zájem o kopanou byl velký a úroveň znalostí pravidel a materiálního vybavení postupně vzrůstala. Kolem roku 1930 se fotbal začal hrát v prostoru „Na výpustě“, kde je fotbalové hřiště dodnes a byly pořízeny první dresy a několik párů kopaček. V roce 1939 byl v hostinci u Hřibů ustaven první fotbalový výbor a SK Šumice byl poprvé zařazen do oficiální soutěže. V té době se hrál v Šumicích dobrý fotbal, byli sehrány vítězné zápasy s mužstvy z Uh. Hradiště, Trenčína, Zlína, Prostějova. V roce 1944 byla dokončena výstavba srubové chaty, která sloužila, jako kabiny až do roku 1975, kdy byly vystavěny nové zděné kabiny, které slouží dodnes.

V dalších letech úroveň kopané klesala či stoupala, podle toho jak moc byly fotbalově silné ty ročníky, na kterých hra stála. Připomeňme si rok 1958 a postup do velmi silného okresního přeboru, ale i rok 1962, kdy byl klub po inzultaci rozhodčího fanoušky přeřazen do základní třídy. Po slabých letech začal nový vzestup v roce 1968, který vyvrcholil postupem do okresního přeboru v roce 1973. V této soutěži se šumičané pohybovali na horních příčkách a v několika sezonách sahali i po postupu do 1.B třídy. Další pokles přišel po reorganizaci v roce 1986 a výsledkem byl sestup do okresní soutěže v roce 1988, kde klub strávil dlouhých 7 let. V roce 1995 se postupem do okresního přeboru začala asi nejúspěšnější éra v historii kopané v Šumicích a po dvou druhých místech přišel v roce 2002 pod vedením trenéra Marka postup do 1.B třídy. Vzestup dál pokračoval a mužstvo, které převzal zkušený trenér Jánský vybojovalo v sezoně 2004/2005 postup do 1.A. třídy. Mužstvo tvořené především vlastními odchovanci, což je v této soutěži rarita, dokázalo držet krok s těžkými soupeři po 3 sezony, ale v sezoně 2008/09 sestoupilo zpět do 1.B třídy.