2023/2024 – 13.kolo Koryčany – Šumice 3:1 ( 0:0 )

31. 10. 2023

Koryčany – Šumice 3:1

⚽ 67. Andrlík Tomáš

Sestava

( Šidlo V, Šidlo J, Lekeš, Koktavý M, Košiba, Synčák )

💬 Martin Zicha, trenér Šumic:

Zápas v Koryčanech nám nevyšel. Přitom do zápasu jsme vstoupili o něco lépe než domácí. Docela slušně jsme kombinvoali, ale udělali jsme dvě chyby, které soupeř naštěstí pro nás nepotrestal. Koryčany pak měly i další velké příležitosti, které zahodily. I do druhé půlky jsme vstoupili trošku lépe, ale žádnou akci jsme nedotáhli. Naopak domácí dvakrát za sebou udeřili a uklidnili se. Sudí pustil tvrdší hru, takže se více bojovalo než hrálo, což nám moc nesvědčilo. Byly to samé nákopy, souboje. Sice jsme snížili po standardní situaci, ale Koryčany šly víc za vítězstvím než my, což nakonec rozhodlo.

💬 Jaroslav Hastík, trenér Koryčan:

Tak jsme se konečně dočkali. Ale že to trvalo! Vždyť z výhry se Koryčany naposledy radovaly přesně před pěti měsíci 28. května. I tehdy doma proti Šumicím… Na podmočeném, ale dobře připraveném trávníku jsme až na pár úvodních minut měli stále navrch. I šancí si připravili na tři zápasy. Napřed jsme však museli přečkat i jednu šumickou už ve 3′, Ondřej Koktavý však míč j němu odražený po prvním rohovém kopu mezi tyče neusměrnil. Hosté se pod taktovkou zkušeného Pavla Dvořáka snažili o kombinaci a postupný útok většinou zleva, to nám však extra vrásky nedělalo. Kupodivu jsme ustáli i sérii rohových kopů. Pak už to bylo jen v naší režii. A většinou také zleva, kde odzadu dominovali Karel Věžník s Alexandrem Bujorem a před nimi pak i nezvykle důrazný Jakub Eremiáš. A právě jemu se v 9′ podařilo soupeře nečekaně snadno obrat o balón, své sólo však bohužel zakončil nepřesně. Už ve 13′ hostující obraně upláchl i Tomáš Ryška, jeho prudká přihrávka zprava pak kousek za malým vápnem našla i volného Tomáše Rešku, ten však zblízka míč placírkou napálil jen do připraveného Michala Pijáka na brankové čáře. Jen chvíli nato agilní Alexandr Bujor vyvezl míč přes půlku hřiště a skvělou křížnou diagonálou do úniku vyslal Jindřicha Slavíčka, i ten však spíš nechal vyniknout jen hostujícího brankáře. Vzápětí ale šumický gólman své sebevědomí patrně přecenil, když uvnitř šestnáctky chtěl obejít dotírajícího Tomáše Ryšku a o míč přišel, náš forvard však akci zakončil kostrbatě přes nohu a prázdnou klec těsně minul. Naši snad nejlepší pasáž celé sezóny ve 20′ ještě vyšperkoval i Jakub Eremiáš, jeho pumelici z voleje zpoza velkého vápna ale pozorný Piják stačil vyboxovat a dorážku Tomáše Ryšky pak cosi zhatilo. Znovu s velkým zápalem hrající Tomáš Ryška se pak po centru svého jmenovce Rešky ocitl v šanci i ve 37′, z pár kroků však bránu minul. Následně při standardce ze slibné vzdálenosti neuspěl ani Tomáš Reška, ačkoli tímto jen napodobil ragbyového šampióna Handré Pollarda z týmu Springboks. Střelecká nemohoucnost se nám poté málem vymstila, když po rohovém kopu oblouček z hlavy jednoho z hostujících hráčů zapadl do naší sítě naštěstí jen shora. Poslat do vedení ještě přestávkou nás mohl i Petr Posolda, jenž si po autovém vhazování před brankou efektně zpracoval míč na svoji silnější levačku, Michal Piják však i jeho finální úmysl přečetl. Bezgólová remíza po první půli byla tak jen tristním vyjádřením naší velké, ale neplodné převahy.Není čas na hrdinství a proto hned od začátku druhého poločasu na hrot našeho útoku naskočil čerstvý čtyřicátník Zdeněk „Jožka“ Lysko, jenž zde naposledy zadáky protivníků proháněl zhruba před dvěma roky. Naostro a bez jediného tréninku. Dobří holubi se však (občas) vracejí. Kéž by však nezůstalo jenom při jednom! Už po třech minutách nám však pořádně zatrnulo, když Alexandr Bujor v našem brankovišti nezištně nalil Ondřeji Koktavému, Karel Věžník se však stačil do jeho rány včas vložit a pohromu obětavě odvrátil. Patrně jsme už úplně procitli a už po dvou minutách zareagovali tím nejlepším způsobem. Na přetažený rohový kop Petra Posoldy si u vzdálenější tyče naskočil Tomáš Ryška a prudkou hlavičkou zblízkatentokrát síť napružil i zevnitř – 1 : 0! Narostla nám křídla… Už po chvíli se do vápna soupeře prodral Tomáš Reška, aby Jakubu Eremiášovi balón naservíroval jako na talíři, tomu však z ideální pozice pokus o obstřel znovu nevyšel. Náš zřejmě nejlepší hráč v utkání Jakub Eremiáš si však v 63′ vše vynahradil, když svůj další únik po krásném vysunutí Zdeňkem Lyskem přes vybíhajícího Michala Pijáka konečně propasíroval i za jeho záda – 2 : 0! Slibný dvoubrankový náskok nám však opět vydržel jen chvíli. Už po třech minutách Tomáš Ryška dost zbytečně fauloval až kdesi u postranní čáry, odkud se však šumický kanonýr Tomáš Andrlík přesto dokázal nádherně trefit přímo do šibenice u vzdálenější tyče – 2 : 1! Spekulovat, zda se to dalo chytat, nemá žádný smysl. Vždyť Beckham, Ronaldo či Messi si podobnými kousky podmanili fotbalový svět a vydělali i miliony… Nás naštěstí Andrlíkova paráda jen zdravě vyhecovala a Tomáš Reška a po něm z úhlu i Zdeněk Lysko měli možnost naše vedení znovu navýšit, leč nepovedlo se. Definitivu tak přinesl až samotný závěr, v němž byl v úniku po kolmici Jaroslava Tesaře ve vápně faulován Zdeněk Lysko a hlavní arbitr Ondřej Rybka jako vůbec první za celý podzim našel odvahu odpískat penaltu i ve prospěch Koryčan. Tomáš Reška to bez okolků vzal na sebe a prokázal i pevné nervy – 3 : 1! Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá. To určitě ne. Ale první vítězství, byť až v posledním kole, by pro Koryčany mohlo znamenat nejen potřebný impulz, ale i velké povzbuzení zejména pro přípravu na jarní odvety. Je to možná málo, ale pořád víc než nic…